نفت غیرقابل حذف ایران

دنیای پیشرفته کنونی با تمام تکنولوژی و اختراعات و اکتشافات جدید، بیش از پیش به نفت خام وابسته شده است. به همین خاطر با وجود تلاش های بسیار برای جایگزین کردن انرژی های تجدیدپذیر بجای نفت و سوخت های فسیلی هنوز نفت خام و فرآورده های آن نقش بزرگی در حرکت و اقتصاد دنیای مدرن دارند.

به همین خاطر فراز و فرودهای بازار جهانی نفت اهیمت زیادی دارد. فراز و نشیب بازار نفت از یک جهت تابع عرضه و تقاضای جهانی و تاحدی هم تحولات منطقه ای است. اما از سوی دیگر تابع ت های جهانی نیز هست. مثلا توافق های اوپک برای تعیین سقف تولید یا قیمت که از سیستم عرضه و تقاضای جهانی پیروی میکند. اما گاهی اوقات هم تهای کلان جهانی حجم تولید و قیمت ها را دچار نوسان میکند. مانند آنچه در لیبی گذشت و برای مدتی تولید نفت این کشور به بازارهای جهانی نرسید.

چند ماه قبل هم ترامپ مدعی شده بود که صادرات نفت ایران را به صفر خواهد رساند و با ت های تحریمی خود مانع ار صادرات نفت ایران خواهد شد. اما بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران بازارهای نفت با شک و تردید به این ادعا نگاه میکنند.

شاید بهترین شاهد برای تردید به این ادعا، مصاحبه ارنست مونیز وزیر انرژی پیشین امریکا آبان ماه گذشته در گفت‌وگو با بلومبرگ درباره اوضاع بازار نفت با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران گفته بود:" آغاز اعمال تحریم‌ها علیه ایران به‌طور حتم در شرایط کنونی که بازار از ظرفیت بسیار کمی برای افزایش تولید برخوردار است، بسیار مهم است. من جزییات معافیت‌ تحریم ایران که از سوی امریکا برای کشورها صادر شده است را نمی‌دانم اما آنها موقتی هستند و در بلندمدت بازار می‌خواهد بداند که آیا این تحریم‌ها ادامه خواهد داشت یا خیر."

به گزارش بلومبرگ وی گفته بود: "درحال‌حاضر ایران حدود ۱.۵ میلیون بشکه نفت به بازار جهانی صادر می‌کند و اگر این رقم ادامه داشته باشد، ما در بازار شاهد ثبات خواهیم بود و از بروز یک بحران ژئوپلتیک عبور خواهیم کرد. . پیش‌بینی روند نرخ نفت همواره سخت بوده است اما می‌توان گفت اگر معاف شدن کشورها از تحریم نفتی ایران ادامه یابد، به نظر من دیگر دلیلی بنیادین و ساختاری برای تغییرات عمده در نرخ نفت نخواهیم داشت. البته همواره بازار آبستن حوادث غیرمنتظره‌ای است. اگر بازار شاهد کاهش قابل‌توجه عرضه نفت از سوی ایران باشد یا اینکه عربستان و کویت بتوانند اختلاف‌های خود را برطرف کرده و نفت بیشتری به بازار عرضه کنند، شرایط تغییر می‌کند."

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

بهترین دوره های آموزش برنامه نویسی آنلاین ghaliifarsi Alex خانه زیبای من مطالب روز قطره ي شبنم گلبرگ یاس گلبرگ یاس هیپو موتورز کباب پز صنعتی